Jak vybírat DISKY?

Vzhledem k tomu, že jeden z nejčastějších dotazů, se kterým se u začátečníků setkávám je jaké disky použít, odbočíme v tomto díle trošku od vedení psa a pokusím se nastínit, jaké jsou možnosti...

Frisbee, ale i jeho „psí odnož“ dogfrisbee vzniklo v USA, proto je logické, že největší výrobci pocházejí právě odtud (kromě japonské firmy Hero, která dnes ale rovněž vyrábí disky i přímo v USA). Na soutěžích dogfrisbee se běžně používají disky tří firem – Wham-O (Frisbee fastback standard, Flex a Super Flex), Hyperflite (Competition Standard, FrostBite a SoftFlite) nebo HERO (model 235). Vzhledem k tomu, že jsou ale vytvořeny tak, aby byly nejen bezpečné pro psa, ale zároveň měly i dobré letové vlastnosti, většina psů tyto disky dříve nebo později prokousne a znehodnotí. Z toho důvodu se vyrábějí i disky odolné, které ale nemají tak dobré letové vlastnosti - jsou těžší, zato vydrží silný stisk.

Dogfrisbee se však věnují i psi malí, kteří by se s klasickým diskem jen těžko vláčeli, proto většina firem nabízí zmenšené verze právě pro ně. Kromě toho se dá samozřejmě trénovat i s diskem látkovým či gumovým...

KLASICKÉ „SOUTĚŽNÍ“ DISKY

Soutěžní disky jsou téměř totožné. Vybočují pouze modely od Hyperflite, které mají o více než 1 centimetr menší průměr, což je při házení i manipulaci s diskem znát. Nepříjemné je to, že pokud je budete používat společně s disky od Wham-O či Hero, kvůli menšímu průměru do sebe zapadají.Materiál je u všech disků velmi podobný. Dle mých zkušeností jej psi typu belgický ovčák prokousnou klidně při prvním chycení, ovšem lze setkat i s mnoha psi, kteří ho tak jednoduše neprokousnou a disk vydrží klidně i několik měsíců tréninku.

Frisbee fastback standard (Wham-O)
Váha 105 gramů, průměr 235 mm
Tento disk je klasický soutěžní disk. Vyrábí se v mnoha barvách a s různými designy. Dokonce lze sehnat disk vyrobený z recyklátu, fosforový disk, a podobně.Frisbee fastback standard je určen především do letních měsíců, pokud teplota klesne na úroveň 5 stupňů Celsia, hrozí prasknutí.

Flex fastback (Wham-O)
Tvarově i váhově jde o totožný disk jako Frisbee fastback standard. Pouze materiál je nepatrně měkčí, což může více vyhovovat citlivějším psům.
Vyrábí se ve třech barvách – šampaň, broskev a bledě modrá.

Super Flex fastback (Wham-O)
Tvarově i váhově jde opět o totožný disk jako Frisbee fastback standard. Materiál je ještě měkčí, než u modelu Flex a díky tomu je možné s diskem hrát i v chladnějším počasí
Vyrábí se pouze v jedné barvě – šampaň 

Hero 235 (Hero)
Váha 105 gramů, průměr 235 mm.
Disky Hero jsou na první pohled od disků Wham-O k nerozeznání. Po podrobnějším testování lze poznat, že je každý vyrobený z trošku jiného plastu, ovšem nedá se říci, že by některý byl lepší.
Vyrábí se v mnoha různých barvách (oranžová, růžová, fialová, červená, bílá, modrá, žlutá...) 

Hero Xtra 235
Váha 105 gramů, průměr 235 mm.
Modely Xtra jsou vyrobeny ze speciálního plastu, který je mnohem odolnější než ten, který se používá u klasických disků, přesto jsou vlastnosti disků téměř stejné. Mně osobně se velmi osvědčily a mohu je jen doporučit!!! 

Hero Sonic Xtra 215
Váha 95 gramů, průměr 215 mm.
Novinka od firmy Hero - disky Sonic jsou menší a lehčí, než klasické disky, ale větší než mini disky. Jsou tak ideální volnou pro psy, kteří jsou na hranici schopnosti chytat a nosit klasické disky. Nový materiál, požitý pro řadu Xtra zaručuje relativní odolnost... 

Competition standard (Hyperflite)
Váha 100 gramů, průměr 222 mm.
Jak jsem již předeslal, disky Hyperflite jsou menší. Při prvním setkání je to malinko nezvyk. Díky kompaktnosti je pro začátečníky jednodušší s tímto diskem manipulovat.Přestože je tento disk menší, v porovnání s fastbackem je v letu rychlejší. To na jednu stranu umožní delší hod, ale pomalejší psi jej nemusí dostihnout...

SofFlite disc (Hyperflite)
Váha 100 gramů, průměr 222 mm.
Disk stejného tvaru a velikosti, jako Competition standard, ovšem vyrobený ze zcela jiného materiálu, který nemá daleko ke gumě. Tento disk je určen především citlivějším psům, kteří neradi chytají tvrdší disky. Měkkost materiálu je ale drobnou nevýhodou při házení – disk se ohýbá.

FrostBite disc (Hyperflite)
Váha 100 gramů, průměr 222 mm.
I tento disk je tvarově totožný s modelem Competition standard. Je však vyroben ze speciálního materiálu, který neztvrdne ani v mrazivém počasí. V porovnání s modelem Supe Flex fastback, který je rovněž určen do chladu, je FrostBite ještě malinko měkčí, ovšem pevnější než SofFlite.

ODOLNÉ DISKY

Odolné disky zažívají v posledních letech velký rozmach. Přece jen ušetří majitelům „kousavých“ psů spoustu peněz. Nicméně jejich velkou nevýhodou je vyšší hmotnost, což způsobuje rychlejší padavost. To je nepříjemné zejména při freestylu, kdy je často žádoucí, aby se disk co nejdéle nadnášel. Ideální jsou ale pro trénink motivace. S odolným diskem se dá s většinou psů přetahovat bez následků na disku.

Odolné disky jsou vyrobeny většinou z tvrdších materiálů (nikoliv však křehkých), proto mohou být nepříjemné pro citlivější psy. 

Eurablend (Wham-O)
Váha 136 gramů, průměr 240 mm.
Eurablend je svým průměrem největší ze všech odolných disků a jelikož váha je shodná s ostatními, působí v ruce jako nejlehčí. Vyrábí se ve více barevných verzích.

SuperHero (Hero)
Váha 136 gramů, průměr 235 mm.
Materiálem i vlastnostmi je velmi podobný disku Jawz. Přestože je p 4 gramy lehčí, než Eurablend, působí trošku těžším dojmem. Nicméně jeho letové vlastnosti jsou srovnatelné a měkčí materiál je pro psy příjemný...

SuperStar (Hero) 
Váha 130 gramů, průměr 235 mm.
Nejlevnější z odolných disků je naprosto skvělý kompromis pro trénink "kousavých" psů. Disk je malinko měkčí, než SuperHero a letovými vlastnostmi se velmi blíží Eurablednu. Pro psy je ale příjemnější než tento disk.

SuperSwirl (Hero)
Váha 130 gramů, průměr 235 mm.
Materiálem shodný disk, jako SuperStar - liší se pouze barevným provedením.

Jawz (Hyperflite)
Váha 130 gramů, průměr 222 mm.Jawz nebo-li čelisti byl dlouhou dobu jediný odolný disk a v USA se proto těší velké oblibě. Podobně jako Standard competition je ze všech disků nejmenší. 

MINIDISKY

Minidisky jsou vhodné především pro malá plemena, případně pro trénink se štěňaty. V nabídce je má Hero (Hero 160 a Hero 120). Číslovka v názvu je současně průměr disku v milimetrech. Jinak se jedná o věrnou zmenšeninu Hero 235. Zmenšené verze lze najít i v nabídce firmy Hyperflite lze najít zmenšené verze všech výše uvedených disků, včetně odolného Jawz, což jistě ocení především majitelé malých teriérů...

OSTATNÍ DISKY

Samozřejmě kromě těchto speciálních disků existuje celá řada disků více či méně vhodných pro psy. Obecně se dá doporučit jakýkoliv disk, který je pro psa bezpečný – gumový, látkový... Ovšem pozor, občas se jako dárek k nějakému zboží, nebo dokonce přímo v prodeji na pultech obchodu objeví disk označený jako disk pro psy, ale ke psům je naprosto nevhodný. Na mysli mám především talíře vyrobené z tvrdého, štěpícího se plastu, který se po skusu rozpadne na kusy, které mohou psa nebezpečně poranit.  

PÉČE O DISKY

Péči o disky bychom v žádném případě neměli podceňovat. I u odolných disků se občas objeví drobný zákus, po němž zbude ostrý výčnělek. Disky by se tedy měli pravidelně kontrolovat a zabrušovat šmirglem. Především zesílený okraj, který pes chytá. Je třeba si uvědomit, že disk se v momentě chycení stále točí a nezabroušené výčnělky mohou působit podobně, jako kotouč cirkulárky a poranit psovi tlamu. Tvrdé psy to samozřejmě neodradí, ale u slabších povah byste mohli docílit toho, že je od chytání disku odradíte... Šmirglováním se dá disk poměrně dlouho udržet ve stavu použitelnosti, ale v momentě, kdy dojde k překousnutí či zlomení okraje disku, již by jste ho neměli psovi házet! 

Disky Hero (u ostatních není odzkoušeno) lze upravovat i pomocí plamene. Ostrý výčnělek stačí nahřát a rukou nebo jiným předmětem opatrně "připlácnout". 

ODOLNÉ DISKY NA SOUTĚŽI

Díky velké oblíbenosti odolných disků ustoupily i přední organizace pořádající soutěže a umožnily jejich používání při soutěžích. UFO umožňuje použití všech výše zmíněných disků. Organizace Skyhoundz, která je úzce spjata s výrobcem Hyperflite povoluje všechny klasické soutěžní disky včetně „jejich“ odolného Jawz. Od roku 2009 ustoupila používání odolných disků i organizace USDDN, podle jejíchž pravidel se u nás nejčastěji soutěží. Seznam použitelných disků najdete v pravidlech (týká se ale pouze tzv. qualifierů kategorie Super Open). Na soutěžích pořádaných DiscDog klubem ČR je povoleno soutěžit s jakýmkoliv "bezpečným" diskem a to ve všech disciplínách kromě The Quadruped, ve které jde v podstatě o hod do dálky, takže užití těžších odolných disků by bylo „dopingem“.

Všechny disky lze zakoupit v DogShop.cz 

 

Připravil Jakub Štýbr (Psí sporty)