Složení freestylové sestavy

Freestyle je v první řadě to, co tento název naznačuje. Při vymýšlení sestavy má člověk volnou ruku. Mimo toho, aby se při ní cítil pes dobře, na což musíme brát ohled v každém případě, neexistují žádné předpisy, kterými se „musíme“ řídit. Každá sestava vypadá jinak, každý člověk má svůj vlastní styl.

Při hodnocení, která probíhají na soutěžích v Evropě, záleží mimo jiné na použití různých technik hodů. Sestava skládající se z několika prvků dogdancingu a na jistotu házených backhandů je většinou hodnocena hůř, než ta, při níž jsou využity různé techniky hodů. Platí tedy, že bychom měli do sestavy zařadit pokud možno všechny techniky, které s jistotou ovládáme. A k tomu samozřejmě nutně patří co nejčastější trénink hodů – bez psa.

V dalších pokračováních vám poradíme několik tipů a triků k vytvoření sestavy.

Flow

Jako flow se označuje plynulost předvedení. Za negativní se považuje nepěkné zastavování psa, chybějící přechody nebo také špatný disc management.

Pod pojmem disc management rozumíme schopnost hráče sbírat disky během sestavy, aniž by si toho všimli diváci, zatímco pes běží za delším hodem. Při sestavě podle pravidel UFO je možné používat 7 disků, podle USDDN může hráč použít dokonce 10 disků.

Praktické je předvádět jednotlivé segmenty vždy se 4 až 6 disky, kdy je pes relativně blízko u člověka, a pak je zakončit dlouhým hodem. Během toho, co pes sleduje disk hozený do větší vzdálenosti, můžete blízko ležící disky posbírat a sestavu tím nijak nenarušit.

Při sestavování jednotlivých segmentů, tzv.„setů“, pomáhá, když si jednotlivé části napíšete. Pak je jasné, kolik disků potřebujete pro každý set a můžete je tak zařadit co nejúčelněji za sebou. Například po setu, kterému se říká cik cak (disky házené střídavě do opačných stran pozn.překladatele), zůstanou ležet disky v téměř nedosažitelné vzdálenosti. Měli bychom si tedy předem naplánovat, jak tyto disky co nejlépe posbírat, aniž bychom tím narušili sestavu. Takové a podobné sety lze také zařadit až na konec.

K flow patří také harmonicky sladěný pohyb člověka a psa. Nehybně stojící hráč bude hodnocen hůře než ten, který se pohybuje. Běhejte se psem, hýbejte se tak, jak to jen jde. Při vymýšlení své freestylové sestavy dávejte pozor na to, abyste pokud možno využili co nejvíce prostoru. Pokud soutěžící stojí jen uprostřed a odtud hází disky, je jeho hodnocení horší, než když budete například při cik caku utíkat se psem, nebo když předvedete jeden set v jednom rohu plochy a další na druhé straně.

Dogfrisbee je show a publikum chce psa a hráče vidět zblízka. Představte si, že v každém rohu stojí nějaký člověk, který vás během sestavy musí vidět zblízka a nezapomeňte na rozhodčí na okraji plochy. Hlavně proto nejsou body podle pravidel USDDN přidělovány pouze za flow, ale i za rytmiku týmu, využití plochy či společně sladěný pohyb týmu, ...

Za flow je považováno i propojení jednotlivých triků, hodů a chytů nebo také návaznost jednotlivých setů.

„Sestava by měla plynule přecházet z jednoho triku do dalšího,“ říká Ron Watson.

Zkoušejte jednotlivé elementy také bez disků, například naučte psa proběhnout skrz vaše nohy tak, aby pes pokračoval dál v přímém směru. Nebo si nacvičte proběhnutí skrz nohy ze zadu tak, že se pes poté ihned otočí čelem k vám. Tyto malé triky působí většinou velmi dobře. Při soutěžích pak často fouká vítr a vy nemůžete zapojit nějaký set tak, jak si ho naplánovali, ale musíte se nejdříve otočit podle větru. Otočka pod nohami se současným otočením psa pak vypadá dokonce jako předem naplánovaný trik.

Když se pes vrací po hodu na větší vzdálenost a po něm má následovat hod blízko u vás, může například pěkně vypadat, když pes proběhne skrz vaše nohy a oba se pak otočíte čelem k sobě.

Efektní je i pokud umí pes povel „home“ a z plného běhu zaparkuje pozadu pod vaše rozkročené nohy. Pokud se navíc člověk stihne při povelu „home“, kdy se pes otáčí, aby se strefil pod vás, sám otočit, je to také velmi pěkný společně sladěný prvek. Vaší fantazii se meze nekladou, vyzkoušejte co se líbí vám a co se hodí pro vašeho psa.

Tip pro perfekcionalisty

Napište si jaký směr větru je vhodný pro určitý set. Například sety s flipy (pes skáče salta) musíte házet vždy s větrem v zádech, jinak vítr disky odfoukne stranou.

Pokud máte do sestavy zařazený set s flipy, při kterých pes i vy průběžně měníte pozici, musíte mít hody buď velmi dobře zvládnuté nebo mít pro případ silného větru připravený jiný set, protože tento by nefungoval.

 

Připravila Sabine Bruns, Překlad: Yvona Andrová (Psí sporty)