Základní práce se psem - Základy minidistance

Minidistance je jedna z mnoha disciplín dogfrisbee. Přesná pravidla najdete na stránce věnované disciplínám, zjednodušeně je lze popsat asi takto: na hřišti jsou vyznačené mety 10,20,30 a 40 yardů (10 yardů = 9,1 metrů) a každý tým má 90 sekund na to, aby si „vyházel“ co nejvíce bodů. Za překonání první mety je jeden bod, druhé dva body,... Za chycení disku vy výskoku půl bodu prémie. Počítá se pouze pět nejlepších hodů a platný je hod, který soutěžící stihne vyhodit před vypršením časového limitu 90 sekund – pes jej může chytit po uplynutí této doby.

Na první pohled velmi jednoduchá disciplína, a proto je často podceňovaná. Minidistance je totiž součástí většiny dogfrisbee soutěží (většinou se skládají ze dvou kol freestylu a jednoho kola minidistance) a body získané v této disciplíně nezřídka rozhodují o celkovém vítězi. Takže kdo chce pomýšlet například na dobré umístění na ME, nestačí mu pouze skvěla sestava do freestylu, ale měl by získat i minimálně 20 bodů v minidistance (maximum je 22,5 bodu)! 

Pro minidistance (a i ostatní „distanční“ soutěže) je ideální technikou hodu backhand, který jsme si popsali v minulém čísle. Je to nejpřirozenější, nejjednodušší a nejjistější hod. Za uplynulé dva měsíce jste si ho jistě zvládli skvěle vypilovat, takže stabilní hody do vzdálenosti 40-50 metrů by pro vás již neměly být problémem. Při zapojení svého čtyřnohého parťáka do hry jste ale možná řešili problém s tím, že bez psa disk letí podle vašich představ, ale v momentě, kdy jej chcete hodit psovi, se vám to nedaří. Pravděpodobně to bude tím, že se musíte na psa příliš soustředit a „ošidíte“ tak hod. Toto lze velmi jednoduše odstranit. Naučte svého psa obíhat za vámi... 

OKOLO

Je to velmi jednoduché a většina psů to pochopí během jednoho tréninku. Zvolte si nějaký povel pro oběhnutí za vašimi zády (okolo, dokola,...). Postavte si psa před sebe a na zvolený povel ho veďte ve směru hodinových ručiček okolo sebe a odhoďte disk ve vámi zvoleném směru. Zpočátku několikrát opakujte to, že se se psem otáčíte i vy. Poté zkuste psa dostat do oběhnutí aniž byste se vy otáčeli. Nezapomínejte na povel a pomoc může i máchnutí diskem, který máte v pravé ruce připravený na hod. V této fázi dávejte pozor, abyste psa neodměnili (hodili mu disk), aniž by oběhl. Velmi praktické je zpočátku i užití rolleru namísto běžného hodu. Jak jsem ale zmínil, většina psů obíhání pochopí velmi rychle. 

Proč má pes obíhat? Ano, vypadá to efektněji, ale u minidistace zas až tak o efekt nejde. Především totiž dáte psovi jasně najevo, že přijde hod. V podstatě ho tím odstartujete. Psi pak většinou i běží do náskoku, což vám umožní se do disku pořádně opřít a hodit daleko bez rizika, že pes disk nestihne. Ale úplně nejdůležitější je, že se o psa už nemusíte vůbec starat. Víte, že vás oběhne a poběží požadovaným směrem, tudíž se můžete plně soustředit jen na sebe a na správně povedený hod. Devadesát sekund totiž není moc a každá chybička může znamenat menší bodový zisk. 

 

Jakub Štýbr (Psí sporty)